Odchudzanie z Huel

Witam Was drodzy (potencjalni) Hueligani!

Tak jak nasza najstarsza stażem Hueliganka Marta wspomniała w tym poście: Polscy Hueligani, łączcie się!, teraz to mnie przypadło zaszczytne zadanie prowadzenia tego forum. Postaram się dostarczyć Wam jak najlepszej wiedzy na tematy Huelowe i okołohuelowe oraz dzielnie odpisywać na wszelkie zapytania!

Nie bez powodu mój pierwszy post będzie dotyczył kwestii odchudzania - jest to zagadnienie, które często nurtuje naszych klientów i tych, którzy nad zakupem Huel wciąż się zastanawiają. Mam nadzieję, że ten post będzie wyczerpujący, jednak jeśli nasunie Wam się jakiekolwiek pytanie - zadawajcie je śmiało!

ODCHUDZANIE Z HUEL

Co zawsze powtarzamy, Huel nie jest produktem, który stanąłby na sklepowych półkach obok przeróżnych wspomagaczy redukcji. Zawsze powtarzamy, że Huel jest po prostu jedzeniem, może w nietypowej formie, ale wciąż jedzeniem. Nie oznacza to jednak, że nie da się schudnąć, spożywając Huel!

Kiedy chudniemy

Tak z oczywistych oczywistości - odchudzanie/masowanie/utrzymywanie wagi to kwestia kalorii, które spożywamy.

Jesz mniej niż spalasz = chudniesz.
Jesz mniej więcej tyle, co spalasz = utrzymujesz wagę.
Jesz więcej jak spalasz = przybierasz na wadze.

Brzmi łatwo, ale wiemy, że wykonanie jest w istocie nieco trudniejsze. Skąd w ogóle możemy wiedzieć, ile kalorii potrzebujemy, a ile spożywamy?

Po pierwsze - jeśli potrzebujesz fachowej porady i planu działania, polecamy skorzystać z usług dietetyka, który pomoże dobrać Ci jak najlepszą dietę i wyznaczyć stopniowe cele. Jeśli planujesz zabrać się samodzielnie za zrzucenie kilku kilogramów, z chęcią zostawimy Ci kilka porad, które mogą pomóc Ci w obraniu dobrego kierunku.

Zacznij od wyznaczenia sobie konkretnej wagi, którą chciałbyś osiągnąć. Spójrz na sytuację realistycznie i nie narzucaj sobie wyzwań, którym nie będziesz w stanie sprostać. My rekomendujemy cel gubienia ok. 0,5 kg tłuszczu tygodniowo. Przy takim trybie, musisz utrzymać deficyt kaloryczny wynoszący około 500 kcal dziennie, czyli musisz spożywać 500 kcal mniej, niż potrzebuje Twój organizm.
Swoje zapotrzebowanie wyliczysz za pomocą kalkulatora kalorii online (np. takiego: https://bmi-online.pl/kalkulator-kalorii). Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę nie tylko swoją wagę, wzrost czy wiek, ale także aktywność fizyczną. Jeśli wraz z rozpoczęciem diety planujesz zwiększyć ilość treningów, albo całkowicie je rozpocząć, koniecznie uwzględnij wszelką aktywność.

Huel a dieta redukcyjna

Tak jak wspominaliśmy, Huel nie jest magicznym proszkiem na odchudzanie; nie wykona więc pracy za Ciebie - może Ci ją jedynie ułatwić. Dlaczego?

A to dlatego, że z Huel przede wszystkim wiesz, ile kalorii spożywasz. Jeśli korzystasz z wagi kuchennej, jesteś w stanie obliczyć przyjmowane kalorie co do jednej, pojedynczej kalorii. Dodatkowo, Huel jest oparty na węglowodanach złożonych i ma niski indeks glikemiczny, zapewniając Ci uczucie sytości na dłużej, bez nagłych skoków i spadków energii. Co zajmie Twój układ trawienny na dłużej, jest także dobra ilość białka i błonnika. A fakt, że Huel jest pełnowartościowy, czyli zawiera wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne, sprawia, że trudniej będzie o wszelkie niedobory!

Jeśli planujesz dietę 100% Huel wycelowaną w gubienie wagi, wciąż musisz pamiętać o deficycie kalorycznym.

Jeśli Huel będzie jedynie uzupełnieniem diety i będziesz sięgać po niego raz czy dwa razy dziennie, pamiętaj, aby reszta Twoich posiłków była także wartościowa - unikaj produktów, które dostarczają Ci jedynie kalorii, nie dając Ci odżywienia.

Ile Huel muszę zamówić, jeśli chcę zredukować swoją wagę

Ile Huel będziesz potrzebować, będzie zależeć od tego, ile kalorii będziesz chcieć z nim spożywać. Zastanów się więc, czy chcesz pójść w dietę 100% Huel (do której nie namawiamy, ale jest jak najbardziej możliwa), czy może Huel będzie tylko Twoim śniadaniem/lunchem/kolacją/przekąską.

Przykładowo: jeśli Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne (już z deficytem) wynosi 1600 kcal, a Huel planujesz pić 2 razy dziennie, trzymając się sugerowanej porcji 400 kcal, wówczas:

Dziennie potrzebujesz 800 kcal Huel

Miesięcznie: 800 kcal x 30 dni = 24 000 kcal

24 000 kcal : 7 000 kcal (jedno opakowanie Huel) = ok. 3,4 opakowania -> czyli 4 całe opakowania należałoby wówczas zamówić.

Oczywiście, jeśli przekonasz się już do Huel, możesz składać od razu większe zamówienia po to, by płacić mniej w przeliczeniu za opakowanie/posiłek. Zamknięty Huel ma roczną datę przydatności do spożycia, natomiast po otwarciu należy spożyć go w ciągu 6 miesięcy, więc na pewno uda Ci opróżnić wszystkie opakowania przed upływem daty ważności!

Więcej informacji na temat odchudzania zawarliśmy w naszym poradniku o redukcji tkanki tłuszczowej, który dostępny jest tutaj: https://pl.huel.com/pages/guide-to-fat-loss.

Polecamy także ten oto artykuł: https://pl.huel.com/pages/common-nutrition-myths, w którym to nasz główny dietetyk i współzałożyciel Huel James Collier obala mity dotyczące żywienia. Dowiesz się z niego, czy węglowodany i tłuszcz są naprawdę głównym wrogiem w odchudzaniu i czy pomijanie posiłków sprawi, że gubienie kilogramów będzie sprawniejsze.

Jakiekolwiek dalsze pytania - zapraszamy do ich zadawania!