Dostawa lub zakupy w Polsce

Siema Hueligani!
Czy wiadomo komuś o innej formie zakupu niż zamówienie na stronie i dostawa przez UPS? Już nie pierwszy raz mam złe doświadczenia z tą firmą i po prostu nie mogę odebrać paczki. Czy może istnieje jakiś sklep stacjonarny na terenie Polski gdzie można by kupić Huela czy to osobiście czy wysyłkowo ale nie za pośrednictwem kuriera?
Pozdrawiam,
Mateusz

Cześć, czołem!

Jedynym oficjalnym kanałem dystrybucji Huel w Polsce jest nasza oficjalna strona, pl.huel.com. Działamy tylko online, na chwilę obecną nie ma możliwości zakupu Huel stacjonarnie.

Powiedz proszę jaki problem występuje z paczkami doręczanymi przez UPS? Czy wysyłka bezpośrednio do wybranego punktu odbioru paczek lub na adres Twojego miejsca pracy ułatwiłaby Ci życie? :blush:

Hej!

Firmy kurierskie z reguły są dość mało elastyczne, a przez dziwny zbieg okoliczności tym razem było nawet gorzej. W skrócie: w dniu doreczenia kurier mnie nie zastał, i tego samego dnia popołudniu paczka była już nadana z powrotem do Niemiec. Ale to nic, skontaktowałem się z Tobiasem z supportu, w drodze wyjątku zaoferował wysyłkę do AccessPointu i o to też go poprosiłem. Teraz czekam na paczkę.

Odbiór w miejscu pracy na razie nie wchodzi w grę, jestem tu jeszcze świeżakiem, ale myślę że następne zamówienie będzie już do miejsca pracy i nie powinno być problemu.

Pozdrawiam!
Mateusz

@MartaOfficialHuel cześć, mam pytanie dotyczące proszku v.3. Na 18 grudnia mam zaplanowaną kolejną wysyłkę opcji bezglutenowej. Czy automatycznie zostanie wysłana wersja 3, która debiutuje 17 grudnia, czy lepiej bym przesunął wysyłkę np. na 30 grudnia a po ukazaniu się v.3 zmienił zamówienie?
Dzięki i pozdro ze słonecznej stolicy!
Michał

Cześć, czołem @b0ch3n! Witamy na forum :smile:

Jeśli Twoja subskrypcja ma się odnowić już po debiucie najnowszej wersji Huel, to zostanie automatycznie ona zaktualizowana o nowy produkt (i nową cenę) Huel Powder v3.0. Nasi Hueligani-subskrybenci nie muszą podejmować żadnych czynności - nasz system automatycznie podmieni wszystkie subskrypcje Powder v2.3 na Powder v3.0.

Czy są dalsze pytania? :smiling_face_with_three_hearts:

Dzięki @MartaOfficialHuel za szybką odpowiedź :wink:

Nie mam więcej pytań. Choć nasuwają mi się dwa: czy masz chłopaka i skąd jesteś? xD

Cześć,
podepnę się do tematu - @MartaOfficialHuel czy mogę jakoś sprawdzić na ile paczek zostało rozbite moje zamówienie? Dostałam dziś 2 paczki (z 1 numerem), po otwarciu okazało się, że w środku są naklejki 1/3 i 2/3 i brakuje kilku produktów, które prawdopodobnie znalazły się w paczce 3/3. Kurier już nie odbiera, na stronie DHLa brakuje takich informacji.

A drugie pytanie - czy po 18 grudnia pojawi się opcja dodania do zamówienia nowej miarki?

Cześć @Natalia! Spieszę z pomocą :cowboy_hat_face:

Jak najbardziej możemy sprawdzić na ile paczek zostało rozbite dane zamówienie i przekazać Ci wszystkie linki trackingowe (jeśli jeszcze ich nie otrzymałaś od DHL). Nasmaruj do nas maila na info@huel.com i z miłą chęcią udzielimy wszelkich niezbędnych informacji!
Przepraszam za tę niedogodność - nie dość, że mamy gorący okres przedświąteczny który charakteryzuje się lekkim bałaganem w kwestiach kuriersko-doręczycielskich, to jeszcze chyba trafił nam się jakiś chochlik w systemie, który rozbija Wasze zamówienia na - czasami - zbyt dużą ilość paczek. W chwili obecnej ustalamy z naszym zespołem logistyki co i jak można tutaj zrobić lepiej.

Co do miarek - tak, od momentu premiery nowej miarki te stare zostaną nimi automatycznie podmienione :wink:

Hej,
problem się rozwiązał, dostałam dziś rano smsa o dostawie kolejnej paczki na poniedziałek :slight_smile:
Akurat w tej ostatniej paczce wylądowały nowe smaki, więc nie mogę się jej doczekać :wink: