Zły adres dostawy

Cześć!

Przez pomyłkę podałem zły adres do dostawy (…autouzupełnanie formularzy). Moje pierwsze zamówienie nie zostało jeszcze wysłane, jest więcej może opcja aby to zmienić?

I have given a wrong address for my delivery, is there any way to change it? As far as I can tell, it hasn’t been sent out yet.

Send an email to team@huel.com they should be able to sort it out.

Cześć @davvter! Kochany @Blobbymatt co prawda udzielił Ci już porady (i to bardzo dobrej), ale potwierdzę jeszcze ze swojej strony, że w takim przypadku najlepiej kontaktować się z nami mailowo (info@huel.com lub team@huel.com).

Jeśli zamówienie nie zostało jeszcze spakowane, to jest szansa na natychmiastową korektę adresu dostawy. W przeciwnym wypadku najlepiej kontaktować się bezpośrednio z UPS, gdyż my jako nadawca paczki nie jesteśmy w stanie wysłać do UPS zapytanie o zmianę detali dostawy dopóki zamówienie nie znajdzie się fizycznie na terenie kraju.

Wszystkim Hueliganom polecamy zapisanie się na autorski program UPS MyChoice, dzięki któremu można w prosty i szybki sposób zarządzać wszystkimi swoimi przesyłkami z UPS. Zawsze łatwiej podać nowy adres dostawy przez formularz niż dobijać się na infolinię, która też nie jest otwarta 24/7 :slightly_smiling_face:

1 Like