Huel Hot & Savoury Pricing

Hey guys, I’m so sorry for not responding to this thread, honestly I just missed it. The answer is far, far more simple than most of you have postulated. The ingredients we’ve used in Hot & Savoury are more expensive than those in Powder

The ingredients are freeze-dried, there are more processes here because most of the grains and vegetables are cooked then freeze-dried. Freeze-drying is an expensive process that maintains nutrition and the integrity of the ingredient, and also means it can be rehydrated quickly by adding boiling water, as opposed to simmering for 10mins or so. Freeze-dried ingredients are very expensive.

We also use pea protein nuggets to make up the protein content, which is more expensive than our pea protein powder.

Many of the points raised here are also kind of separate to the issue of price differences.

This wouldn’t reduce costs, if anything it would increase them as we’d need a separate machine to add the powdered ingredients to a sachet.

The same goes for individual pots/servings - this would increase the cost per serving.

We all want our food cheaper, Huel Hot & Savoury is way cheaper per meal than many options people have for their lunch - meal deals, pots of posh soup, takeout and eating out. We’re trying to hit a new group of people who wouldn’t opt for a powder or RTD, something more mainstream so have wanted to hit ‘Real food’ and convenience but also complete nutrition - we did it, but those ingredients are expensive.

2 Likes