Latest RTD price increase

Hi Mark, not sure if that’s addressed at me, but yes I am ordering from the UK.

I’m having a mare with the forum right now so apologise, still new at this kinda ha! :rofl:

Are you using any discount codes or anything when ordering to get this price? Sorry for the questions, I’m just trying to make sense on whats going on :heart:

Think issue was v1 was 36.50 now it’s 38, v2 was £38 as supposedly better version and is still 38…so why the v1 increase?

We did send out a comms to our customers who are subscribed that these increases are sadly down to the increased costs we’re facing throughout our supply chain! :heart:

No Mark, I’m not using any codes unless you count the subscription “discount”. God help me if that was the price after a discount. My order already eats up 67% of my state pension.

I hear you!

I think on my side it’s difficult for me to know without looking directly into your account. I can’t reach out to you due to privacy reasons here on the forum! If you can drop us an email at team@huel.com and pop in the subject this FAO Mark and I’ll look into this for you and come up to you with more concrete answers :heart:

1 Like

Moving this over here as it’s a pricing whinge and doesn’t belong on the launch thread IMO.

We’ll never know unless Huel tell us, but reframe your question; will a brand new customer really sign up to a subscription of something they’ve never tried before?

RTD black looks like a great product so I don’t want to be overly negative, but it says “Only £41 for 12 bottles” at the top of the page. And whilst I know 10% isn’t lots; my selection increased by £18 overall, that stopped my purchase dead.

Note the difference with regular RTD. Black says only £41, regular makes it clear that it’s from £38

Yes, I did, friends, family have. Anyone with desire of optimal logic would. If you can cancel with no cancellation fees if you don’t like it/don’t want to continue after trying, can edit the subscription anytime, and their reviews online are glowing, then paying more money for the one-off option is simply illogical – makes zero sense. Both options produce the same result, but 1 option is cheaper and requires a few more seconds of clicking.

Buying Huel using the one-off option is the equivalent of drinking an RTD bottle in one hand, while the other hand lights a £5 note on fire.

This sounds like the crux of your concern. The “is” instead of “from” like all other products is odd, and may cause confusion given it’s under £45 so a customer would have a delivery charge applied on top. Changing to “from” seems like a good shout.

Total random guess, but considering all the product pages link to the ‘build your bundle’ flow when clicked except for Daily Greens and Black RTD, perhaps these different standalone pages were built initially for SEO/ranking purposes of new product categories, but will transition into the ‘build your bundle’ flow later. Just spitballing. Could be totally wrong.

Yeah that needs to be consistent across the store.

In various trade articles at the end of last year, they said their active customer base had passed 900K - if that’s referring to subscribers then that would be the majority I guess?

I just want to clarify why this is more expensive compared to our original RTD. The key thing is that the ingredients are more expensive.

Our Black Edition RTD has 15g more protein in than our v1.0 RTD, that’s 75% more protein. In addition, you get beneficial ingredients like green tea extract, coconut milk and natural stevia, which come at a slightly higher cost :raised_hands:

I think the point was that there was some inconsistency in the shop wording where the BE said Only £…… and the others said From £…… but that appears to have been corrected now.

Which kinda raises the question why v1 and v2 are now the same price when the same rationale was used to justify the higher v2 price at launch.

2 Likes

Wouldn’t Powder be more cost effective if you’re on a liquid diet?

I’ve had all the usual issues everybody has had with making it: too much water, too little water, not shaking it enough, putting the water or powder in first issues, lumps, too warm, solidifying… but eventually I worked out what works for me and it’s easy to make it consistently now. Sometimes if I’ve drank plenty of water all morning I’ll make it a little thicker / less volume to drink or get down which works on short lunch breaks. The control of how’s it’s made can be leveraged as an advantage.

I still love ordering the odd RTD with each monthly order as a treat or getting one when caught short and trying a random flavour but it definitely is a little thicker and much sweeter - even if I could afford it I think it’d be more sickly personally.

It would certainly be more cost effective but the thought of making them up every day puts me off. I recall going into the kitchen one day to wash out a bottle I had just finished and seeing my wife’s dishes, cutlery, pots and pans stacked up in the sink and thinking “Feck, I’d rather be dead”. Having to blend and fill bottles every day would make that one positive advantage disappear.

Excluding things unrelated to preparing and cleaning the Huel shaker, let’s say it takes 5 mins a day. (It’s less than this for me. I thoroughly clean my shaker every other day, while rinsing each part of it in the day between, and preparation takes less than 1 min each time. Also have 2 spare shakers ready to use if one isn’t dry in time.)

  1. Calculate the monthly cost of ordering RTD to suit your requirements for each day every month, and the same for Powder.
  2. Subtract the Powder cost from the RTD cost, to identify the cost difference.
  3. Ask yourself: Am I happy to spend that much extra money every month, or would I prefer sacrificing 5 mins a day instead, and putting that money toward something else?
  4. If still unsure, change perspective to be about how you fundamentally value your time. Calculate how many actual hours of your life it takes of you working at your job (or from pension, savings, etc) to generate the amount of money needed for the extra cost, and ask yourself if that many hours of your time is worth sacrificing, or if sacrificing only 5 or 10 mins a day instead while benefitting from extra money every month/year is more valuable to you. The right answer is what you feel happier with.

Ask such questions about anything that costs parts of your life, using the lens of how much time or energy something takes away from you. Reaches decisions quicker, feels more content, and kicks away things that don’t really matter.

(Can also consider the health differences between RTD and Powder, with Powder being a bit healthier.) If you’re leaning toward 5 mins a day but don’t like the hassle, make it part of your routine and combine it with something you do enjoy like listening to a song, audiobook, etc. Or split it, such as 1 RTD a day and the rest powder, which is what I often do, making the RTD more like a treat as @sb-huel said. Given you order 192 bottles approx a month, it’s worth considering the sheer amount of savings and how quickly that would stack up in a few months.

1 Like

Couldn’t see me getting it done in that time. As far as saving money goes, I have a 25% bulk buy discount with Saturo. As their 500 ml cartons contain 500 kcals and 25g protein I could get the same kcal and slightly more protein for 70% of my current Huel bill which is a saving of around £44 a week. I’m not ready to launch into a bulk buy but Huel’s decision to eliminate the discount for heavier subscriptions certainly has me experimenting.

If you don’t want to give up five minutes a day to preparing your money-saving powdered Huel, maybe your wife would do it for you? Sounds like she’s ok with dishes, pots and pans so it might not be too much to ask.

2 Likes

I suppose I could afford to pay her a tenner a day out of my savings but I’d still have to drink the feckers.

PS 5 minutes my arris.

ok. call it double that , £10 for 10 minutes work sounds like a deal.

2 Likes

Do you wanna be my PA? I’m so disorganised in my life.

Understandable! Am not a fan of the new discount system myself. How does it take more than 5 mins though? Fill shaker with water, 2 scoops in, shake. If you had multiple shakers, could do them all at the same time, whack in the fridge, sorted for the day.